Nová právní regulace a společenská klima tak ovlivní podnikání firem a jejich management.
Na Slovensku je citelná změna postoje společnosti k nepřehledné řízení a vláda zároveň přijímá nová opatření ve snaze obnovit důvěru v právní stát. V legislativním procesu je například změna, která zavede nový trestný čin přijetí a poskytnutí neoprávněné výhody, tzv. přikrmování.
Zvýšenou ochranu informátorem možného nesrovnalostí poskytuje od minulého roku zákon o ochraně oznamovatelů. Pokud nahlásí protiprávní jednání, jsou při ukončení pracovního poměru chráněni. Navíc po splnění určitých zákonných podmínek může oznamovatel získat i odměnu.
Firmy, které mají více než 50 zaměstnanců, musí vést i vnitřní systém ověřování oznámení. „Společnosti by měly zajistit speciální telefonické linky nebo e-maily, na které mohou zaměstnanci rychle a bezpečně posílat své oznámení a firmy jsou povinné oznámení prošetřit. Po skončení vnitřního vyšetřování musí být oznamovatel informován o jeho výsledku, „říká Petra Čorba Stark, partnerka a vedoucí korporátního týmu v advokátní kanceláři CMS v Bratislavě.
Kontrola managementu, i zaměstnanců
Rizika pro firmy vyplývají i ze zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a to v případě, pokud management neprovádí dostatečný dohled a kontrolu a ve firmě dojde ke spáchání trestného činu. V některých případech je v zájmu společnosti vést interní vyšetření, ať už za účelem zastavení protiprávního jednání, zabránění sankcím ze strany státních orgánů, jakož i ochrany managementu společnosti.

Před zahájením každého vnitřního vyšetřování se však členové týmu musí důkladně seznámit se směrnicí EU o ochraně osobních údajů, s tzv. GDPR směrnicí (2016/679). Aby se společnost vyhnula možným nedorozuměním, měla by mít stanovena jasná pravidla pro využívání firemních zařízení zaměstnanci. Jde například o používání notebooků nebo telefonů pro soukromé účely.