WhatsApp, Gmail a Tinder nejsou primárně navrženy pro vydělávání peněz, ovšem existují některé způsoby, jak lze tyto platformy využít k podpoře podnikání nebo komunikaci s klienty. Vždy je však potřeba myslet na pravidla a etické zásady. Jaké existují praktiky vydělávání peněz prostřednictvím těchto platforem?
Nestárnoucí klasikou je e-mail. Z virtuální poštovní schránky lze odesílat dopisy, přílohy, fotografie, dokumenty i další podpůrné podnikatelské materiály. Pokud podnikatel nemá registrovanou vlastní doménu, je nejčastěji používanou službou Gmail od Google.
Gmail lze použít pro komunikaci s klienty, posílání faktur, organizaci podnikání i rozesílání newsletterů a akčních nabídek. Existují také způsoby, jak integrovat Gmail s různými nástroji a aplikacemi, které mohou pomoci s organizací práce. Z hlediska podnikání je Gmail doručená pošta pravou rukou každého živnostníka.
Mezi komunikačními nástroji vede WhatsApp
Pro komunikaci se zákazníky je čím dál častěji využívána aplikace WhatsApp Business. Ta umožňuje poskytovat informace o produktech, řešit dotazy a komunikovat se zákazníky. Lze také využívat WhatsApp pro marketingové účely, pokud má obchodník souhlas od kontaktů, které chce oslovit.
WhatsApp přihlášení je možné nejen na telefonu, nýbrž také přes počítač. Stačí stáhnout aplikaci do PC a propojit ji s aplikací v mobilním telefonu pomocí QR kódu. Komunikace přes WhatsApp (nejen) v počítači je velkým usnadněním práce a času, neboť byznys aplikace dokáže automatizovat a třídit došlé zprávy a umožnit rychlé odpovídání.
Poštovní schránka je v podnikání nezbytností. Gmail je vhodný pro začínající a drobné podnikatele, kteří zatím nemají vlastní doménu.
V každém případě je žádoucí mít v telefonu i počítači nainstalované i ochranné programy, které rozeznají nebezpečné viry přicházející s e-maily a zprávami a zlikvidují je. Internet je plný zdrojů, z nichž lze získat kvalitní antivirus zdarma.
Pokud má obchodník nápad na online podnikání, je nejlepší dodržovat pravidla a zásady těchto služeb. Vždy je důležité jednat v souladu s platnými zákony a etickými normami a respektovat soukromí a povolení kontaktů na těchto platformách. Množí se totiž případy, kdy podnikatelé ke svým účelům zneužívají i ostatní komunikační kanály.
Podnikání už proniklo i na seznamku
Zneužití online seznamovacích platforem je bohužel poměrně běžné. Lidé mohou za svým jednáním sledovat finanční zisk, jak se pomalu stává zvykem. Prostředkem, jak získat peníze ihned, se stala mimo jiné populární seznamka Tinder.
Někteří lidé používají Tinder k propagaci produktů nebo služeb, což může být pro mnoho uživatelů iritující. Spam a nevyžádaná neoficiální reklama se v soukromých zprávách i informacích v osobních profilech objevuje čím dál častěji.
Seznamka Tinder se s nevyžádanou propagací výrobků a služeb setkává stále častěji.
Obchodníci mohou na cestě za svým cílem používat profily s falešnou identitou nebo fotografiemi, aby přitáhli pozornost a nalákali lidi do konverzace nebo dokonce na osobní setkání.
Tinder recenze zmiňují i nekalé podvody na romantické bázi. Podvodníci mohou navázat s uživateli blízký vztah s cílem vydělat peníze, nejčastěji coby soukromé osoby žádající o finanční pomoc.
Používání těchto aplikací pro komerční účely bez souhlasu nebo vědomí druhé osoby je nelegální a porušuje podmínky služby těchto platforem. Věnování se nelegálním činnostem na těchto platformách může mít právní následky.