Úterý, 19 března, 2024
aktualne

Začínáte na volné noze? 5 tipů, na co by si měl dát freelancer pozor

Freelancing, práce na volné noze nebo práce na „živnosťák“. Poslední rok, který značná část lidí strávila prací na home office, vedl některé k tomu, že se rozhodli osamostatnit a začali pracovat sami na sebe. Taková samostatnost má řadu výhod, ale má také své úskalí. V dnešním článku si povíme, na co by si měl začínající freelancer dát pozor. 

Než začnete …

Přemýšlejte. Organizační a administrativní dovednosti se lze učit za běhu, ale podnikání by mělo být založeno na něčem, co doopravdy umíte. Na cestě freelancera vás čeká spousta učení a nových věcí, ale jádro zvoleného oboru byste měli ovládat na vysoké úrovni. 

Včas si ujasněte také náležitosti ohledně živnostenského oprávnění a plateb za zdravotní a sociální pojištění. Vyhnete se tak pozdějšímu nepříjemnému překvapení. 

Na co byste měli jako začínající freelancer dále myslet?

  1. Prezentace

Ať už je obor vaší práce jakýkoliv, bez prezentace si budete hledat klienty těžko. Zamyslete se, kdo je vaší cílovou skupinou a kde tyto lidi nejčastěji najdete. Je většina vašich potenciálních klientů na facebooku? Zapracujte na své profesionální facebookové stránce. Můžete také využít webových portálů, které sdružují freelancery, a za poplatek si zde nechat vytvořit portfolio. 

  • Termíny

Nic nezkazí dojem klienta tolik, jako promeškaný termín. Pro freelancera je budování vzájemné důvěry se zákazníky klíčové, proto si dejte na kontrolu termínů opravdu pozor. Nastavte si v kalendáři upozornění na jednotlivé termíny několik dní předem a ujistěte se, že vám připomínka přijde i na mobil. S kontrolou termínů vám pomohou i profesionální projektové nástroje, které dnes už většinou fungují v cloudu. 

  • Nacenění práce 

Spočítejte si správně sazbu za svou práci, případně za její různé druhy. Nezapomínejte, že kromě pokrytí nákladů musíte na práci také vydělat. Mnoho začínajících freelancerů si stanoví svou cenu příliš nízko a pak se mohou dostat do problémů. Pokud pracujete s hodinovou sazbou, u každé zakázky si počítejte čas reálně strávený nad prací. K tomu vám postačí běžné stopky, můžete ale využít i měření času v některé z aplikací na řízení projektů. 

  • Fakturace

Fakturujte bezprostředně po předání práce klientovi. Pokud budete posílat fakturu dva týdny po dokončení práce, klient si ji nemusí automaticky spojit s odevzdanou prací. Pozdní fakturování navíc nepůsobí profesionálně. Faktury můžete připravovat podle šablony v běžném tabulkovém editoru nebo využít online aplikaci na tvorbu faktur. Kontrolu fakturace (včetně kontroly plateb) lze svěřit i nástroji na řízení projektů, který dokáže propsat odměřený čas strávený nad úkolem přímo do faktury

  • Nástroje a aplikace

U tohoto bodu hodně záleží na druhu vaší činnosti a také na tom, co vám bude vyhovovat nejvíce. Někdo si vystačí s běžným elektronickým kalendářem, textovým a tabulkovým editorem. Pokud máte raději vše na jednom místě, zvažte využívání CRM systému. Dávno neplatí, že je vhodný jen pro velké firmy – CRM je skvělým nástrojem i pro freelancery. Projektový nástroj představuje spojení funkčnosti několika aplikací a bude vám prospěšný i ve chvíli, kdy se vaše podnikání začne rozrůstat. V dnešní době ho lze využívat v podobě online aplikace, kterou si stáhnete i do mobilu. Budete tak mít svoji kancelář neustále s sebou. 

Freelancing vyžaduje do začátku hodně odvahy, odhodlání a disciplíny, ale v dlouhodobém horizontu vám může přinést mnoho benefitů. Doufáme, že vám našich pět tipů pomůže k dobrému startu vlastního podnikání. 

PR článek

Další články autora